E-Defter Nedir?

Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince, tutulması zorunlu olan yevmiye defteri ve büyük defterin belirlenmiş standartlara uygun halde basılı olmaksızın elektronik dosya olarak hazırlanıp muhafaza edilmesidir.

Gerçek kişiler elektronik imza ile tüzel kişiler ise mali mühür kullanarak elektronik defterlerin değişmezliğini, kaynağını ve bütünlüğünü sağlayacaklardır.

E-defter zamandan, kırtasiye ve onay aşamasından tasarruf sağlamaktadır. Elpo Bilişim mükelleflerin E-defter işlemlerini kolay, hızlı ve pratik çözümler sunarak güvenle muhafaza etmelerini sağlar.

img

E-Defter Faydaları Nelerdir?

GİB kılavuzlarında belirtilen standartlara ve formatlara uygun olarak hazırlanan e-Defter ile özel ya da kamu kuruluşları ile aranızdaki tüm bilgi alışverişini uyumlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bulut ortamında yer alan defterlerinize ve berat dosyalarınıza dilediğiniz zaman ulaşma ve uzaktan kontrol etme imkanına sahip olursunuz.

Arşivleme, noter ve baskı gibi işlemleriniz için harcadığınız maliyeti ve iş gücünü farklı alanlarda kullanmanıza olanak sağlar.

E-Defter Özellikleri;

E-Defter çözümü ile yevmiye ve büyük defterleriniz dijital ortamda oluşturulur. İstediğiniz zamanda her yerden erişim sağlayabilirsiniz.

Tüm e-Defter dosyalarınız Gelir İdaresi Başkanlığı Standartlarına uygun olarak düzenlenir. E-Defter çözümü uluslararası standartlardaki XBRL teknolojisi ile raporlama yapabilir. Tüm muhasebe sistemleriyle uyumludur. E-Defter’lerinizi zaman damgasıyla imzalayabilirsiniz.

Elpo Bilişim E-Defter çözümü ile bilgilerinizi 10 yıl boyunca güvenle saklamanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Sayfa adedine göre kağıt bastırmanız ve de notere onaylatmanız gerekmez.

ChatBot