E-İrsaliye Nedir?

Vergi Usul Kanununda yer alan veri biçimini ve standartlarını Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen, alıcı ve satıcının E-faturada olduğu gibi elektronik kapalı bir sistem üzerinden göndermiş olduğu belgedir. Kâğıt olarak basılan irsaliye ile aynı hukuki niteliğe ve geçerliliğe sahiptir

img

Avantajları

• Kâğıt irsaliye hazırlama sürecinde zaman, basım, onay, gönderilme ve arşivlenme gibi evrelerde kaybedilen zaman ve maddi unsurları en aza indirmeye yardımcı olur.

• E-İrsaliyeler 10 yıl boyunca güvenli bir şekilde dijital ortamda saklanmakta olup, geçmişe dönük bir irsaliyeye ihtiyaç duyulduğu anda veriye ulaşmak ve kontrol etmek daha basit hale gelmektedir.

• Ve bize göre en önemli avantajı ise milyonlarca kağıt belge dijital ortama aktarılarak binlerce ağacın doğada var olmaya devam etmesine ve ülke ekonomisine katkı sağlamasıdır.

• GİB tarafından onaylanmış altyapı yazılımımız sayesinde herhangi bir ek yatırım yapmadan uygulamamızı kullanabilir. E-İrsaliye sistemine dahil olmak için GİB’e başvuruda bulunmanıza gerek olmayacaktır.

ChatBot